54d4d1062b45dlogoFML-bez_tla

WARSZAWSKI LABIRYNT

IMG_20150305_162242W czwartek, 5 marca, rozpoczęła się nasza przygoda z 14. FORUM MŁODEJ LOGISTYKI. O godzinie 6 rano na Dworcu Głównym w Toruniu, sześcioro delegatów naszego koła (Ola, Jola, Darek, Mateusz, Tomek i Patryk) wsiadło do pociągu zmierzającego do Warszawy. Już w przedziale dopisywały nam dobre humory. Dokładnie o godzinie 8.48 wysiedliśmy na stacji Warszawa Centralna. Na dworcu spotkaliśmy Adama – osobę wyznaczoną do opieki nad nami, który miał nas zaprowadzić na Politechnikę Warszawską. Zdecydowaliśmy jednak najpierw udać się do hostelu, aby zostawić bagaże.

Rolę przewodnika naszej wycieczki objął IMG_20150305_092631Mateusz, twierdząc, że dobrze pamięta drogę. Jednak wbrew tym zapewnieniom, aby dotrzeć do celu, musieliśmy wspomagać się wiedzą mieszkańców stolicy, a nawet nawigacją w telefonie.;)

WP_20150305_13_12_46_ProNa miejscu znaleźliśmy się po godzinie 10, jak najszybciej udając się do auli, aby wysłuchać przygotowanych referatów. Trzeba powiedzieć, że prezentacje były naprawdę ciekawe. Był to rodzaj konkursu, podczas którego drużyny z kół naukowych z całej Polski zaprezentowały swoje rozwiązania zadań przygotowanych przez Firmy. Zagadnienia konkursowe dotyczyły aktualnych problemów branży logistycznej. Każde z kół zaprezentowało swoją pracę oraz musiało jej bronić przed Kapitułą Ekspertów oraz uczestnikami Forum. Następnie Firma zaprezentowała swoje rozwiązanie tego zagadnienia. W ten sposób mieliśmy możliwość porównania studenckiego pomysłu z doświadczeniem specjalistów.

IMG_20150305_155616Szczególnie interesujący okazał się wykład Pana Krzysztofa Sarneckiego – założyciela i przez 20 lat Prezesa Academy of Business & Career Development w Chicago. Wystąpienie dotyczyło negocjacji oraz efektywnej komunikacji na linii pracownik-szef.

W czasie, gdy odbywały się prezentacje i IMG_20150305_104845wykłady, w innej części Gmachu Politechniki Warszawskiej była możliwość udziału w Targach Pracy Transportu i Logistyki. Można było dowiedzieć się, jakie są najciekawsze oferty staży i pracy na rynku oraz wziąć udział w organizowanych konkursach.

Trochę szybciej niż przewidywano, już po godzinie 15 zjedliśmy bardzo dobry obiad, po którym udaliśmy się na krótkie podsumowanie konferencji po pierwszym dniu oraz ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom.

1Następnie udaliśmy się do hostelu, na szczęście już bez niespodzianek;)                                                                                                                O godzinie 19 rozpoczął się krótki wieczorek zapoznawczy. Przez dwie godziny delegaci różnych uczelni nawiązywali nowe znajomości. Lekko po 21 wszyscy razem wyruszyliśmy do klubu Proxima, aby kontynuować dobrze rozpoczętą integrację.                                                   Dużym powodzeniem cieszyła się budka zdjęciowa przygotowana przez organizatorów. Nasza delegacja KNL „Logitor” bawiła się prawie do samego rana.

Drugiego dnia konferencji czekały na nas ciekawe panele dyskusyjne:

• panel kolejowy – dyskusja dotyczyła rynku przewozów pasażerskich. Zaproszeni goście przybliżyli uczestnikom perspektywy jego rozwoju oraz problemy, z którymi mierzą się przewoźnicy. W panelu wzięli udział specjaliści z PKP Intercity oraz Instytutu Kolejnictwa.

• panel Operatorów Logistycznych–rozważania dotyczyły najlepszych praktyk związanych z usługami oferowanymi przez wiodących operatorów logistycznych.

W tym panelu udział wzięły firmy takie, jak: DB Schenker, Fiege, FM Logistic, DHL, PEKAES orazOmega Pilzno.

• panel E-commerce – podczas tego panelu poruszone zostało zagadnienie logistyki zwrotów. Zastanawialiśmy się, czy może ono znacząco wyróżniać firmę na tle konkurencji czy raczej generuje zbędne koszty w przedsiębiorstwie. Udział wzięły takie firmy jak: Fiege, TNT, DHL.

Po powrocie do hostelu zabraliśmy swoje bagaże i obraliśmy kierunek Dworca Centralnego, gdzie równo o godzinie 17 mieliśmy pociąg powrotny. Co to byłby za dzień, gdyby nie było niespodzianek…

Udało się kupić bilety w momencie kiedy nasz pociąg został zapowiedziany, że wjeżdża na peron. Minusem tego wszystkiego okazał się brak miejsc siedzących. Podróż na korytarzu nie spowodowała jednak utraty dobrych humorów. Drogę do domu pokonaliśmy w wyśmienitych nastrojach. Oficjalnie nasza przygoda z 14. FORUM MŁODEJ LOGISYKI zakończyła się
o godzinie 19.39 na Dworcu Głównym w Toruniu.